Szampony na łupież i łupież pstry - z nimi łupież nie wygra

Szampony na łupież i łupież pstry - z nimi łupież nie wygra

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Czy szampon przeciwłupieżowy upora się z każdym łupieżem?

Efekty leczenia łupieżu zależą od tego, po jaki szampon przeciwłupieżowy sięgniemy. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się wam mieć łupież zapewne doskonale wiecie, że sklepowe półki aż uginają się od najrozmaitszych szamponów przeznaczonych dla osób borykających się z tą dolegliwością. W zdecydowanej większości szampony te są zwykłymi kosmetykami i niewiele z nich ma jakiekolwiek właściwości lecznicze. Tymczasem łupież należy potraktować lekiem, szczególnie łupież uciążliwy, ze skłonnością do nawrotów, a to dlatego, że głównym sprawcą łupieżu są grzyby (gatunek o wdzięcznej nazwie Malassezia furfur), które muszą zostać zlikwidowane byśmy mogli pozbyć się problemu.

Kosmetyki przeciwłupieżowe

Wspomniane wyżej kosmetyki przeciwłupieżowe, których jest najwięcej w ofercie rynkowej, działają na zasadzie pielęgnacji i wzmacniania naturalnych barier ochronnych skóry. Dostarczają skórze składników pomocnych w odbudowywaniu równowagi biologicznej. Tymi składnikami są między innymi witaminy i minerały pod najrozmaitszymi postaciami. Kosmetyki te często powstrzymują też, a przynajmniej łagodzą, towarzyszący łupieżowi łojotok. Bywają przydatne, ale w leczeniu już rozwiniętego łupieżu osiągają znikomą skuteczność. Ba! Mogą nawet nasilać jego objawy. Dzieje się tak wtedy, gdy drożdżaki rozprzestrzeniły się na tyle, że nasze własne mechanizmy obronne, nawet przy pomocy kosmetyków, nie są w stanie samodzielnie uporać się z grzybami. W tej sytuacji jedynym ratunkiem są lecznicze szampony przeciwłupieżowe o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych.

Najskuteczniejsze szampony przeciwłupieżowe

Najskuteczniejsze szampony przeciwłupieżowe na rynku bazują przede wszystkim na lekach z grupy leków imidazolowych. Ketokonazol, czy klimbazol, obecne w szamponach, najlepiej radzą sobie z usuwaniem drożdżaków. Skuteczność takich szamponów uzależniona jest od ilości zawartych w nich leków. Najmniej zawodny, tak wynika z przeprowadzonych przez nas testów, jest szampon Dandrene, który nie tylko zawiera sporo substancji pielęgnacyjnych i ochronnych, ale przede wszystkim bazuje na dwóch lekach, dzięki czemu zyskuje na intensywności. Szampony takie jak Dandrene radzą sobie z każdym rodzajem łupieżu. Można wykorzystać je również w leczeniu łupieżu pstrego - dermatozy atakującej skórę nieowłosioną.

Zobacz ranking szamponów na łupież i łupież pstry