Szampony na łupież i łupież pstry - z nimi łupież nie wygra

Szampony na łupież i łupież pstry - z nimi łupież nie wygra

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Łupież Gilberta - co to?

Łupież Gilberta, którego pełna nazwa systematyczna brzmi: łupież różowy Gilberta, jest nietypowym rodzajem łupieżu. Jak zapewne już wiecie typowy łupież na owłosionej skórze głowy i łupież pstry powstają wskutek inwazji drożdżaka o nazwie Malassezia furfur. To wszechobecny grzyb, który atakuje z reguły wtedy, gdy nasze naturalne mechanizmy obronne ulegają osłabieniu. Łupież Gilberta wywoływany jest najprawdopodobniej przez wirusy. Przypuszcza się, że za jego pojawienie się na skórze może odpowiadać wirus opryszczki. Ta hipoteza nie została jeszcze potwierdzona, w każdym razie łupież ten niemal na pewno ma podłoże wirusowe.

Komu zagraża?

W przeciwieństwie do łupieżu na owłosionej skórze głowy łupież Gilberta występuje dość rzadko. Łupież powodowany przez drożdżaki pojawia się co najmniej raz w życiu na głowach zdecydowanej większości z nas tymczasem łupież Gilberta zagraża zaledwie niewielkiemu odsetkowi populacji. Szacuje się, że występuje on u ok. 0,14% żyjących obecnie osób. Na łupież Gilberta praktycznie w ogóle nie chorują niemowlęta i osoby starsze. Najczęściej występuje u dzieci i ludzi młodych (a nawet bardzo młodych).

Jak wygląda?

Łupież Gilberta objawia się różowymi wykwitami na skórze całego ciała. Najczęściej lokuje się na tułowiu i kończynach. Zmiany skórne układają się symetrycznie. Łupież ten powoduje dość nieprzyjemny świąd, który dobrze jest łagodzić przy pomocy ogólnodostępnych preparatów przeciwświądowych po to, by nie dopuścić do uszkodzenia skóry i zakażeń wtórnych wskutek drapania swędzących wykwitów.

Leczenie łupieżu Gilberta

W przypadku tego łupieżu leczenie jest zbędne. Ustępuje on samoistnie po kilku tygodniach od pojawienia się pierwszych wykwitów. Z reguły znika po upływie 4 do 6 tygodni. Po takim jednorazowym ataku organizm uodparnia się i łupież ten nie atakuje ponownie. Największym problemem związanym z łupieżem Gilberta jest kwestia postawienia odpowiedniej diagnozy. Różnicuje się go z kilkoma chorobami skóry i na tej podstawie lekarz ustala czy to łupież Gilberta czy też coś zupełnie innego.

Zobacz ranking szamponów na łupież i łupież pstry