Szampony na łupież i łupież pstry - z nimi łupież nie wygra

Szampony na łupież i łupież pstry - z nimi łupież nie wygra

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Łupież pstry - co to takiego?

Chociaż nazywany jest łupieżem i wygląda podobnie do łupieżu na głowie, chociaż powodują go te same grzyby, które odpowiadają za pojawianie się typowego łupieżu, łupież pstry jest dermatozą, która atakuje skórę nieowłosioną. Swoją nazwę łupież ten zawdzięcza nietypowemu wyglądowi - skóra dotknięta chorobą złuszcza się podobnie jak skóra na głowie, ale pokrywają ją charakterystyczne plamki w kolorze żółtobrunatnym. Plamki te mają powierzchnię od 3 do 4 mm (stąd charakterystyczna pstrokacizna na skórze) i najczęściej lokują się w okolicach karku, pleców oraz klatki piersiowej - w tym na dekolcie. Łupież pstry dość szybko się rozprzestrzenia i raczej trudno pomylić go z inną dermatozą, aczkolwiek samodzielne diagnozowanie tegoż łupieżu nie jest najlepszym pomysłem, najlepiej jeśli zdiagnozuje go lekarz.

Komu zagraża i skąd się bierze?

Łupież pstry z reguły atakuje osoby w okresie dojrzewania, choć nie oznacza to wcale, że w wieku dojrzałym zagrożenie znika całkowicie. Chorobą tą można się zarazić na każdym etapie życia, bowiem grzyby Malassezia furfur są bardzo ekspansywne. Łupież ten nie jest może jakoś szczególnie uciążliwy, ale ponieważ bywa widoczny wpływa negatywnie na wygląd osoby chorej. Bardzo rzadko towarzyszy mu świąd. Czy można się przed nim zabezpieczyć? Oczywiście, że tak. Należy przede wszystkim zachować daleko idącą ostrożność w kontaktach z przedmiotami używanymi przez innych. Chodzi głównie o przedmioty osobistego użytku takie jak ręczniki, szczotki do włosów etc.

Leczenie łupieżu pstrego

Łupież pstry, jak już wiecie, powodowany jest przez te same grzyby, które wywołują łupież na skórze głowy. Leczenie polega więc na zastosowaniu tych samych leków, które wykorzystywane są w leczeniu łupieżu na głowie. Ketokonazol, klimbazol i inne leki przeciwgrzybicze powinny sprawdzić się aż nadto dobrze. Innymi słowy wystarczy (przynajmniej teoretycznie) sięgnąć po dobry leczniczy szampon przeciwłupieżowy o jak najszerszym spektrum działania. Takim szamponem jest np. Dandrene, zajmujący czołowe miejsce w przygotowanym przez nas rankingu.

Zobacz ranking szamponów na łupież i łupież pstry