Szampony na łupież i łupież pstry - z nimi łupież nie wygra

Szampony na łupież i łupież pstry - z nimi łupież nie wygra

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Łupież tłusty a łupież suchy - podobieństwa i różnice

Łupież suchy uważany jest za łagodniejszą postać łupieżu. W gruncie rzeczy jednak i łupież suchy i tłusty są dolegliwościami równie uciążliwymi, nieestetycznymi i grożącymi tymi samymi powikłaniami. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj łupieżu jest skutkiem aktywności drożdżaków (grzybów pewnego gatunku), w jednym i drugim dochodzi do złuszczania się naskórka. Jeden i drugi łupież oszpeca włosy i osypuje się, mniej lub bardziej intensywnie, na barki, plecy i ramiona.

Te same przyczyny, różny przebieg

I łupież suchy, i łupież tłusty pojawiają się w okolicznościach, które trudno przewidzieć. Na skutek zmiany składu chemicznego wody, w której myjemy włosy, zmiany szamponu lub kosmetyków do stylizacji może dojść do zachwiania równowagi biologicznej skóry, a wtedy staje się ona bardzo podatna na łupież. Co ciekawe u wielu osób z reguły dominuje jeden rodzaj łupieżu tj. jeśli już się łupież pojawia, mniej lub bardziej regularnie, jest on albo łupieżem suchym albo tłustym czy wręcz łojotokowym (jeszcze bardziej nasilonym). Z drugiej strony jednak warto wiedzieć, że nieleczony łupież suchy może przejść w ostrzejszą fazę i stać się łupieżem tłustym. Odwrotne sytuacje raczej się nie zdarzają. W przebiegu obydwu rodzajów łupieżu naskórek na głowie złuszcza się bardzo intensywnie. Jest to tzw. złuszczanie drobnopłatkowe. W łupieżu suchym płatki złuszczonego naskórka swobodnie oddzielają się od skóry, zatrzymują się we włosach i / lub opadają swobodnie na barki i ramiona. W łupieżu tłustym złuszczone płatki naskórka są sklejone i przyczepione dość mocno do skóry głowy. W jednym i w drugim przypadku może pojawić się świąd.

Czym to grozi?

Intensywne wyczesywanie czy wręcz zdrapywanie (w przypadku łupieżu tłustego) złuszczającego się naskórka może doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń w obrębie skóry głowy. Uszkodzenia te stają się dla drobnoustrojów wrotami prowadzącymi w głębiej położone warstwy skóry. Może to doprowadzić do zakażeń wtórnych i jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych. Jednym słowem pomijając fakt, iż łupież jest nieestetyczny i uciążliwy, należy go leczyć dlatego, że może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

Zobacz ranking szamponów na łupież i łupież pstry