Szampony na łupież i łupież pstry - z nimi łupież nie wygra

Szampony na łupież i łupież pstry - z nimi łupież nie wygra

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Skąd się bierze łupież?

Bardzo często łupież pojawia się znikąd, a właściwie tak nam się tylko wydaje. W rzeczywistości przyczyny łupieżu zawsze można wskazać. Najważniejszą z nich jest zachwianie równowagi biologicznej skóry głowy poprzez osłabienie jej naturalnych barier ochronnych. Właśnie wtedy łupież zaczyna sypać się z głowy lub oblepiać ją tłustymi łuskami.

Czynniki wywołujące łupież

Nasz organizm, pomimo swych ogromnych zdolności regeneracyjnych i adaptacyjnych, jest wrażliwy na działanie różnych czynników, które mogą wywoływać również łupież. Należą do nich: zmiany w składzie wody, zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych, osłabienie organizmu, zbyt wysoka lub za niska wilgotność powietrza. Łupież może pojawić się po przewianiu głowy, po użyciu nowego środka do stylizacji włosów, a nawet wskutek zmian dietetycznych. Reguł niestety nie ma, a raczej reguły te musimy odkryć sami sprawdzając, jak na poszczególne czynniki reaguje skóra naszej głowy.

Grzyby

Z chwilą, w której zachwianiu ulegnie równowaga biologiczna skóry, do ataku przystępują grzyby z gatunku Malassezia furfur. Co ciekawe - pomimo iż fakt ten jest bardzo często podkreślany w publikacjach na temat łupieżu wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że łupież jest tak naprawdę rodzajem grzybicy. Na szczęście akurat tę grzybicę łatwo zdusić w zarodku. Jak? Szamponami przeciwłupieżowymi, które należy podzielić na dwie kategorie: pierwszą z nich są kosmetyki wzmacniające i stabilizujące skórę, drugą - szampony lecznicze usuwające drożdżaki i naprawiające poczynione przez nie szkody.

Łupież tłusty i suchy

Wskutek aktywności drożdżaków skóra ulega podrażnieniu, zaczyna się intensywnie złuszczać i „natłuszczać” tzn. pojawia się też łojotok. Dermatologia rozróżnia dwa podstawowe rodzaje łupieżu: łupież suchy i łupież tłusty. O łupieżu suchym mówimy wtedy, gdy złuszczające się drobne płatki skóry swobodnie opadają z głowy. W przypadku łupieżu tłustego złuszczony naskórek tworzy tłuste płatki i przylega do skóry. Obydwa rodzaje łupieżu należy traktować podobnie - leczyć je czyli stosować szampony lecznicze. Co prawda ani łupież suchy ani tłusty w prostej linii nie zagrażają naszym włosom, ale jeśli niczego z nimi nie zrobimy może dojść do pogorszenia sytuacji, a nawet trwałych uszkodzeń w obrębie skóry głowy.

Kosmetyki vs szampony lecznicze

Szampony będące kosmetykami, nie zawierające substancji o właściwościach przeciwgrzybiczych, można z powodzeniem stosować w sytuacjach, gdy łupież jeszcze nie rozpanoszył się na naszej głowie, ale czujemy, że może lada moment się pojawić (charakterystyczny świąd). U niektórych osób taka prewencja zadziała. U większości, niestety, konieczne będzie sięgnięcie po leki. Przeciwłupieżowe szampony pielęgnacyjne można natomiast z powodzeniem stosować w ramach profilaktyki.

Opisane i ocenione w naszym rankingu szampony przeciwłupieżowe należą do obydwu kategorii. Zdecydowanie najlepszym szamponem leczniczym jest Dandrene. Pozostałe niestety bywają zawodne.

Zobacz ranking szamponów na łupież i łupież pstry